Skal İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine ulaşmak için...

Başkanın Mesajı

19. Skalite Özel Ödülleri, Skal International İstanbul Kulübü’nün 60. yıl kutlamalarında sahiplerini buldu

Mng
Çelebi
Sealed Air
KM Events
Marche Events
Bersay
İltek
Es Muzik
Murat Ali Aydın
Çizgi Medya
Platinum

SKAL İSTANBUL İLETİŞİM

Cumhuriyet Cd. Şumnu Ap. 111 D.8 34373 Elmadağ, İstanbul / Türkiye

T. (0212) 296 18 80
F. (0212) 296 18 79

skal @ skalistanbul.com

Değerli Skal Kardeşlerimiz

Değerli Skal Kardeşlerimiz,


Türkiye’de ilk Skal kulübünün kurulduğu 1956 yılından bugüne çok yol kateden Türkiye Skal kulüplerinden, bu yıl skal international dünya başkanlığına 2’nci kez bir Türk seçildi.
 

Buradan hem dünya başkanımız değerli Salih Çene’yi bir kez daha tebrik ediyor; hem de Türkiye Skal Kulüpleri Federasyon Başkanı olarak Salih Baskan’a hepimiz adına verdigi destekler icin, sevgili deniz anapa’ya cok tesekkur ediyoruz.

 

Gururla soyleyebilirim ki, 2014, dunya skal’unda turkiye yili oldu… dunya baskani bir turk, international council baskan yardimcisi bir turk, sevgili kamer rodoplu, international auditor yardimcisi baska bir turk, sevgili asuman tariman ve nihayet dunya baskanimiz salih cene’nin cok onemli gordugu, skal 2020 projesinin anahtar isimlerinden biri gene bir turk, sevgili deniz anapa.

 

Biz de bu yilki skalite’de, turkiye skal’unun bu basari hikayesinde, ayni zamanda dunyanin en buyuk skal kulubu de olan, skal international istanbul kulubunun nasil bir katki yaptigina vurgu yapmak, gecmiste skal’a onemli hizmetlerde bulunmus skal buyuklerimizi hatirlamak, hatirlatmak ve vefamizi gostermek istedik ve istanbul skal kulubunun 1950’li yillardan bugune bir cok “ilk”e de imza atmis bir kulup oldugu gerceginden yola cikarak,

Ekteki link’te goreceginiz,  “istanbul skal’undaki “ilk”leri sizlerle paylasmak istedik…

 

Turkiye skal’undan cikan ilk dunya baskani olan sayin hulya aslantas’in 1998 yilinda vizyoner bir bakisla ve turizmde kaliteye yapilan katkiyi one cikaran, ozendiren ve turk turizminin nitelikli bir sekilde gelismesine katkida bulunmayi hedefleyen bir odul olarak hayata gecirdigi “skalite” ise, dunya skal’unda ilk ve tek olmanin yanisira, 1998’den beri hic ara vermeden, turizm sektorunde 17 yil boyunca surekli verilen tek odul olma ozelligine de sahip…

 

17 yildir her sene biraz daha geliserek yoluna devam eden skalite’de oylama bugun tamamen elektronik bir ortamda yapilmaktadir.

Bu surecte skalite’ye sunduklari degerli katkilardan dolayi oylamaya katilan tum skal uyelerine ve juri uyelerimize kulubum ve yonetim kurulum adina tekrar cok tesekkur ederim.

 

10 aralik 2014 tarihinde halic kongre merkezinde duzenlenen 17. Skalite “turizmde kalite” odul toreninde, 22 kategoride verilen skalite odullerinin yanisira sealed air surdurulebilirlik ve turizm ozel odulu, usluslararasi skal dernekleri federasyonu ozel odulu, si istanbul kulubunun verdigi skalite ozel odulu ve turkiye skal kuluplerinin verdigi bolgesel oduller sahiplerini buldu. 

 

17. Skalite ozel odulu :

 

Skalite ozel odulunu bu yil cok ozel bir ekibe vermek istedik.  Onlar buyuk ozveriler ve maddi zorluklar icinde yaptiklari calismalar ile dunya tarihinin yeniden yazilmasina katkida bulunuyorlar.

 

2007 yılında başlayan i̇stanbul tarihöncesi araştırmaları (i̇ta) ve 2009 yılından beri süren bathonea kazıları ile daha şimdiden dünya tarihi yazımına yeni bölümler eklediler:

  • İstanbul'un içinde bir arkeolojik kazı sadece istanbul'un değil, avrupa'nın da tarihine yepyeni bölümler ekliyor;
  • Küçükçekmece gölünün avcılar kıyılarında ele geçen cilalı taştan keskici  aletler “avrupalı çiftçilerin atasının”  istanbullu olduğunu kanıtladı..
  • Bu kazı sayesinde hititler ilk kez balkanlar'a ayak bastılar,
  • Gene bu kazı sayesinde 3600 yıl önce kıbrıs ve akdeniz ülkeleri ile istanbul'un ticaret yaptığını öğrendik.  Yalnız akdenizle değil baltık denizinin kıyılarıyla da bağlantılar ortaya çıktı.
  • Tarihin babası heredot m.ö. 1200 lerde balkanlardan gelen trak kavimlerinden friglerin istanbul boğazı üzerinden anadolu'ya geçtiğini söylemişti. Bu geçişin de kanıtlarını bathonea ve çevresi ilk kez bize sundu.
  • Roma imparatoru büyük konstantin’in, başkentini istanbul’a taşıyınca  göl kıyısına yaptirdigi büyük sarayin kalintilari da bu kazida ortaya cikti…
  • Sadece beş yıldır süren kazıların  şasırtıcı sonuçları dünya çapında “ en büyük keşifler” listelerine girerek ülkemizi gururlandırdı.

 

Istanbul’un tarihini bildigimizden binlerce yil oncesine goturecek, hititlerin istanbul’a  kadar geldigini kanitlayarak istanbul’un tarihine ve turizmine buyuk bir katki saglayacak bathonea kazilarini, tc kultur ve turizm bakanligi destegi ile kocaeli universitesi adina gerceklestiren bathonea kazilari arkeoloji ekibi baskani sayin doc. Dr. Sengul aydingun’e, skalite ozel odulunu takdim etmekten gurur ve mutluluk duyduk.

 

Tabii ki her basarinin arkasinda bir ekip calismasi var.  Ben, her zaman oldugu gibi bu yilki skalite odul toreni organizasyonunda da benimle beraber can-i gonulden calisan yonetim kurulundaki arkadaslarimi buraya davet etmek istiyorum.  Sag kolum, caliskan as baskanim sevgili bahar birinci, genel sekreterimiz sevgili ata eremsoy, bu organizasyonda bana buyuk destek olan arkadasim, saymanimiz sevgili ayse onen, protokolden sorumlu caliskan uyemiz sevgili elif balci fisunoglu, lojistik konulardaki dayanagimiz sevgili selma tatar ve sevgili uyemiz can arinel…

 

17.nci skalite “turizmde kalite” odul torenini gorkemli bir organizasyon ile boylece geride birakirken, si istanbul kulubu yonetim kurulu olarak, tum adaylara, katilimcilara, gold ve hizmet sponsorlarimiza en icten tesekkurlerimizi sunuyoruz.

 

Skal sevgi ve saygilarimizla,

 

Feza solaklar

Baskan

Si istanbul kulubu

 

 

Tüm Mesajlar