Skal İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine ulaşmak için...

Başkanın Mesajı

Sevgili Skål Dostlarım,

 

Sizlerin desteği ve güveniyle Skål International İstanbul Kulübün&uum...

Sealed Air
İda Consulting

SKAL İSTANBUL İLETİŞİM

Cumhuriyet Cd. Şumnu Ap. 111 D.8 34373 Elmadağ, İstanbul / Türkiye

T. (0212) 296 18 80
F. (0212) 296 18 79

skal @ skalistanbul.com

 

Skalite

İstanbul turizminin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı

Skal International İstanbul Kulübü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “İstanbul Turizminin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu sempozyum 1 Nisan Çarşamba günü İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Sütlüce kampüsünde gerçekleştirildi. Skal International İstanbul Başkanı Feza Solaklar; planlama, eğitim, pazarlama ve iletişim sorunlarına konsantre olunarak bu konularda çözümler yaratılması gerektiğini söyledi.  
 
Skal International İstanbul Kulübü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin iş birliğiyle  düzenlenen sempozyumdaki “İstanbul Turizminin Sorunları” konulu oturum Prof. Dr.  Hüner Şencan’ın başkanlığında  Prof. Dr. Nüzhet Kahraman, Suha Uyar, Timur Bayındır, Şerif Yenen ve Ömer Faruk Boyacı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Ayrıca; Skal International İstanbul Başkanı Feza Solaklar başkanlığında Tülin Ersöz, Özgül Özkan Yavuz, Hülya Aslantaş ve Lisa Morrow’un panelist olarak katıldıkları “İstanbul Turizminin Sorunlarına Çözüm Yaklaşımları” başlıklı oturum ise büyük ilgi gördü.  
“İstanbul Turizminin Sorunları” konulu oturumda; stratejik destinasyon yönetimi ve pazarlaması, turizminin çeşitliliği, İstanbul’a turistlerin kısa dönem geldiği, otel envanterlerinin fazlalığı ve dağılımı, değişen turizm trendlerine yetişilemediği, kamu ve özel sektör arasındaki iletişim eksikliği ve turizm sektöründe çalışanların eğitim sorunları masaya yatırıldı. 
 
Skal International İstanbul Başkanı Feza Solaklar başkanlığında yönetilen “İstanbul Turizminin Sorunlarına Çözüm Yaklaşımları” oturumunda İstanbul’un turizmi için birçok güzel işe imza attıklarını ifade eden İBB Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz, turistlere iyi hizmet verebilmek adına taksi şoförlerine lisan, giyim kuşam ve öfke kontrol eğitimleri düzenlediklerini ifade etti.
 
Turizm sektöründe satış ve pazarlama departmanlarının ayrı ayrı olması gerektiğine vurgu yapan ICVB Genel Müdürü Özgül Özkan, turizm sektöründe çalışanların çok iyi İngilizce bilmeleri gerektiğini, turizm eğitimi veren üniversitelerde derslerin İngilizce okutulmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi. 
 
 
Skal International Geçmiş Dönem Dünya Başkanı Hülya Aslantaş; “Dünyada olduğu gibi İstanbul’da da turistlerin ilgisini çeken Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi gibi önemli tarihi yerlerde randevu ve bilet sisteminin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi. Aslantaş, İstanbul’a gelen turistlerin güvenliğinin sağlanabilmesinin de önemli olduğuna değindi.  
 
Sosyolog, Araştırmacı ve Seyahat Yazarı Lisa Morrow ise İstanbul’da turizmin kalitesinin gün geçtikçe değiştiğini ve turistlere kibar davranılmadığını ifade etti. Ayrıca yabancı turistlerin İstanbul’a gelmelerini sağlayabilmek için onların perspektifinden bakılması gerektiğini belirtti. Morrow, “İstanbul’da birçok tarihi bölgenin turistik açıdan çok fazla potansiyeli bulunuyor, ancak örneğin Karaköy gibi tarihi bölgelerin değerlerinin bilinmediğini düşünüyorum” dedi. 

 
Sempozyumun sonunda dinleyicilerden gelen sorular cevaplandırıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi konuçmacılara birer plaket verdi.